Vishay/Dale RNC55H4321BSBSL
RNC55H4321BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4321BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.32K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4321BSBSL.pdf
Availability of RNC55H4321BSBSL
QUANTITY
RNC55H4321BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4321BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4321BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4321BSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4321BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4321BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4321BSBSL
IC TRNSLATR QUAD MECL-TTL 20PLCC datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HDMI-HSTC CARD (VER.1.4) datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 7.62MM datasheet.pdf
2G DDR2-667 X16 datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 5% 25W TO252 datasheet.pdf