Vishay/Dale RNC55H4421FSRSL
RNC55H4421FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4421FSRSL
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4421FSRSL.pdf
Availability of RNC55H4421FSRSL
QUANTITY
RNC55H4421FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4421FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4421FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4421FSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4421FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4421FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4421FSRSL
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE CERM 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 180MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO204AC datasheet.pdf
HEATSINK FOR BGAS FIN HGT .45" datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL 10 MM M5 datasheet.pdf
IC AMP GBA LNA HI IP3 SOT-89 datasheet.pdf
MOD INSERT BLANK BROWN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf