Vishay/Dale RNC55H4422FSB14
RNC55H4422FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4422FSB14
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4422FSB14.pdf
Availability of RNC55H4422FSB14
QUANTITY
RNC55H4422FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4422FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4422FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4422FSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4422FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4422FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4422FSB14
IC OPAMP GP 400KHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN 12POS datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10 M32 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100K OHM 5% 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX AMBER TRANSP 12" datasheet.pdf