Vishay/Dale RNC55H4423BSRE6
RNC55H4423BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4423BSRE6
Brief Description
RES 442K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4423BSRE6.pdf
Availability of RNC55H4423BSRE6
QUANTITY
RNC55H4423BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4423BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4423BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4423BSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4423BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4423BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4423BSRE6
IC TXRX RS232/485/422 20SSOP datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 7W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 12K OHM 14DIP datasheet.pdf
BUZZER 6-16 VDC 65-75DB PNL datasheet.pdf
VARISTOR 58V 10A 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
DSUB 9PIN HSG CRIMP datasheet.pdf
RES 39K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf