Vishay/Dale RNC55H4423FSBSL
RNC55H4423FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4423FSBSL
Brief Description
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4423FSBSL.pdf
Availability of RNC55H4423FSBSL
QUANTITY
RNC55H4423FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4423FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4423FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4423FSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4423FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4423FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4423FSBSL
IC REG BOOST 2.7V 0.1A 5TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8TDFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 120POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf