Vishay/Dale RNC55H4481BPRSL
RNC55H4481BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4481BPRSL
Brief Description
RES 4.48K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4481BPRSL.pdf
Availability of RNC55H4481BPRSL
QUANTITY
RNC55H4481BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4481BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4481BPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4481BPRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4481BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4481BPRSL Details Description
Related parts for RNC55H4481BPRSL
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN SKT .062 14-18AWG AU CRIMP datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
MICRO TIM ST1,6X0,6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf