Vishay/Dale RNC55H4481BSBSL
RNC55H4481BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4481BSBSL
Brief Description
RES 4.48K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4481BSBSL.pdf
Availability of RNC55H4481BSBSL
QUANTITY
RNC55H4481BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4481BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4481BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4481BSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4481BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4481BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4481BSBSL
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 14-SOIC datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 135DEG C NC 6A datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MODULE XBEE PRO S3B 900HP RPSMA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf