Vishay/Dale RNC55H4481DRB14
RNC55H4481DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4481DRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.48K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4481DRB14.pdf
Availability of RNC55H4481DRB14
QUANTITY
RNC55H4481DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4481DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4481DRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.48k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4481DRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4481DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4481DRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4481DRB14
BP COVER LF datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 3.3V 8TDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SNSR PRES datasheet.pdf
IC POE CTRLR 13W datasheet.pdf
CLASS I DESKTOP 12V 30W datasheet.pdf