Vishay/Dale RNC55H4531FSBSL
RNC55H4531FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4531FSBSL
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4531FSBSL.pdf
Availability of RNC55H4531FSBSL
QUANTITY
RNC55H4531FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4531FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4531FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4531FSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4531FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4531FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4531FSBSL
IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC datasheet.pdf
SW DIP 2POS EXT HALF PITCH SMD datasheet.pdf
CONN SSMA JACK R/A 50 OHM TURRET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ADVANTAGE MSKG 24MM X 55MM datasheet.pdf