Vishay/Dale RNC55H4532BSR36
RNC55H4532BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4532BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4532BSR36.pdf
Availability of RNC55H4532BSR36
QUANTITY
RNC55H4532BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4532BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H4532BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4532BSR36
Related LinksRNC55H4, RNC55H4532BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4532BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H4532BSR36
THYRISTOR .8A 500V TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 118 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.16 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf