Vishay/Dale RNC55H4542FSB14
RNC55H4542FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4542FSB14
Brief Description
RES 45.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4542FSB14.pdf
Availability of RNC55H4542FSB14
QUANTITY
RNC55H4542FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4542FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4542FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4542FSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4542FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4542FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4542FSB14
VARISTOR 156V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 35MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf