Vishay/Dale RNC55H4590BSRSL
RNC55H4590BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4590BSRSL
Brief Description
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4590BSRSL.pdf
Availability of RNC55H4590BSRSL
QUANTITY
RNC55H4590BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4590BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4590BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)459
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4590BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4590BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4590BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4590BSRSL
TVS DIODE 120VWM 202.65VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC XO 170.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf