Vishay/Dale RNC55H45R3BSRSL
RNC55H45R3BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H45R3BSRSL
Brief Description
RES 45.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H45R3BSRSL.pdf
Availability of RNC55H45R3BSRSL
QUANTITY
RNC55H45R3BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H45R3BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H45R3BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H45R3BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H45R3BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H45R3BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H45R3BSRSL
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIBR 16-DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SOD123 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf