Vishay/Dale RNC55H45R9BRB14
RNC55H45R9BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H45R9BRB14
Brief Description
RES 45.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H45R9BRB14.pdf
Availability of RNC55H45R9BRB14
QUANTITY
RNC55H45R9BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H45R9BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H45R9BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H45R9BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H45R9BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H45R9BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H45R9BRB14
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
KIT BNC VERT & R/A RECP RF datasheet.pdf
22 MODIV HSG DR MRKD .100 POL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER datasheet.pdf
3300UF 16V 12,5X25 datasheet.pdf