Vishay/Dale RNC55H4640FMRSL
RNC55H4640FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4640FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4640FMRSL.pdf
Availability of RNC55H4640FMRSL
QUANTITY
RNC55H4640FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4640FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4640FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4640FMRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4640FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4640FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H4640FMRSL
JUMPER-H1503TR/A2015B/X 12" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 144TQFP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
1500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
IC BUFFER 4OUTPUT 1.5V 32MLF datasheet.pdf
470UF 385V 35X50MM 85C 12000H datasheet.pdf