Vishay/Dale RNC55H4640FSR36
RNC55H4640FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4640FSR36
Brief Description
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4640FSR36.pdf
Availability of RNC55H4640FSR36
QUANTITY
RNC55H4640FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4640FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H4640FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4640FSR36
Related LinksRNC55H4, RNC55H4640FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4640FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H4640FSR36
IC CTRLR CM UVLO 6TSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5/3.3V 6/7A DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
GRILL REPLACEMENT BEIGE datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 84POS datasheet.pdf