Vishay/Dale RNC55H4643BSRSL
RNC55H4643BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4643BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4643BSRSL.pdf
Availability of RNC55H4643BSRSL
QUANTITY
RNC55H4643BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4643BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4643BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4643BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4643BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4643BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4643BSRSL
IC OTP 2MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST 5DSBGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.69A 190 MOHM datasheet.pdf