Vishay/Dale RNC55H46R4FMB14
RNC55H46R4FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H46R4FMB14
Brief Description
RES 46.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H46R4FMB14.pdf
Availability of RNC55H46R4FMB14
QUANTITY
RNC55H46R4FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H46R4FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H46R4FMB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H46R4FMB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H46R4FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H46R4FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H46R4FMB14
CONN SOCKET 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.73A 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
18 PIN 3M INTERFACE CABLE datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf