Vishay/Dale RNC55H4701DRBSL
RNC55H4701DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4701DRBSL
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4701DRBSL.pdf
Availability of RNC55H4701DRBSL
QUANTITY
RNC55H4701DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4701DRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4701DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4701DRBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4701DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4701DRBSL Details Description
Related parts for RNC55H4701DRBSL
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
LED PANEL YLW DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 3.125GBPS 16WQFN datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W TH datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING SLATE 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 70A datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf