Vishay/Dale RNC55H4750FRBSL
RNC55H4750FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4750FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4750FRBSL.pdf
Availability of RNC55H4750FRBSL
QUANTITY
RNC55H4750FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4750FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4750FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4750FRBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4750FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4750FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H4750FRBSL
CONN TERM BLOCK PCB 5MM 2POS OR datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC P600 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO262F datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER OFFLINE SMD datasheet.pdf
INSULATING WASHER RED datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf