Vishay/Dale RNC55H4751BSBSL
RNC55H4751BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4751BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4751BSBSL.pdf
Availability of RNC55H4751BSBSL
QUANTITY
RNC55H4751BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4751BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4751BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4751BSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4751BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4751BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4751BSBSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RISER,XG,AQUA,LC-SC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT563 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 100W datasheet.pdf