Vishay/Dale RNC55H4752DSBSL
RNC55H4752DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4752DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4752DSBSL.pdf
Availability of RNC55H4752DSBSL
QUANTITY
RNC55H4752DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4752DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4752DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4752DSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4752DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4752DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4752DSBSL
VARISTOR 135V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 23.88MM datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP R FLOA G30 Z datasheet.pdf