Vishay/Dale RNC55H4752FMRE6
RNC55H4752FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4752FMRE6
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4752FMRE6.pdf
Availability of RNC55H4752FMRE6
QUANTITY
RNC55H4752FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4752FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4752FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4752FMRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4752FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4752FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4752FMRE6
CONN HEADER 2POS .165 RT ANG TIN datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP W/ADC 28-SSOP datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DSP/SRL 24TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1200W datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 5.91"L X 3.94"W datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V 1411 datasheet.pdf