Vishay/Dale RNC55H4753BSR36
RNC55H4753BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4753BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4753BSR36.pdf
Availability of RNC55H4753BSR36
QUANTITY
RNC55H4753BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4753BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H4753BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4753BSR36
Related LinksRNC55H4, RNC55H4753BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4753BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H4753BSR36
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 8DIP datasheet.pdf
RES WIREWOUND 33 OHM 3W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 4W 8230 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6A PPAK SC70-6L datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf