Vishay/Dale RNC55H47R5FMRSL
RNC55H47R5FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H47R5FMRSL
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H47R5FMRSL.pdf
Availability of RNC55H47R5FMRSL
QUANTITY
RNC55H47R5FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H47R5FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H47R5FMRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H47R5FMRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H47R5FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H47R5FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H47R5FMRSL
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1200V 5A TO3P datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf