Vishay/Dale RNC55H4871BSRSL
RNC55H4871BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4871BSRSL
Brief Description
RES 4.87K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4871BSRSL.pdf
Availability of RNC55H4871BSRSL
QUANTITY
RNC55H4871BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4871BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4871BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4871BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4871BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4871BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4871BSRSL
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A 8-SOP datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AC 10A Y2 datasheet.pdf
5200 FESTOON TRACK 6 FT 16GA datasheet.pdf
LED T1-3/4 RED 635NM VAR HT datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf