Vishay/Dale RNC55H4873BSB14
RNC55H4873BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4873BSB14
Brief Description
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4873BSB14.pdf
Availability of RNC55H4873BSB14
QUANTITY
RNC55H4873BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4873BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4873BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4873BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4873BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4873BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4873BSB14
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
FERRITE INDUCTR TOROID 11MM OD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.5A 293 MOHM datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 72W datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf