Vishay/Dale RNC55H48R7BSR36
RNC55H48R7BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H48R7BSR36
Brief Description
RES 48.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H48R7BSR36.pdf
Availability of RNC55H48R7BSR36
QUANTITY
RNC55H48R7BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H48R7BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H48R7BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H48R7BSR36
Related LinksRNC55H4, RNC55H48R7BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H48R7BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H48R7BSR36
IC REG BST SEPIC ADJ 0.3A TSOT23 datasheet.pdf
CBL RIBN 80COND 0.025 WHITE 300' datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 6PS 20AWG .156 TIN datasheet.pdf
TAPE PTFE SKIVED FILM 3/4" X 5YD datasheet.pdf
RF CABL HAND FORMABLE SMA M/M 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf