Vishay/Dale RNC55H4991BRRSL
RNC55H4991BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4991BRRSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4991BRRSL.pdf
Availability of RNC55H4991BRRSL
QUANTITY
RNC55H4991BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4991BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4991BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4991BRRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4991BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4991BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H4991BRRSL
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 200MA 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf