Vishay/Dale RNC55H4991BSB14
RNC55H4991BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4991BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4991BSB14.pdf
Availability of RNC55H4991BSB14
QUANTITY
RNC55H4991BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4991BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4991BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4991BSB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4991BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4991BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H4991BSB14
CONN HEADER 50POS 5MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CIR BRKR 40A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 35MM datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/14/90 1.5SN BK datasheet.pdf
Connector Header 19 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
OSC XO 20.48MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf