Vishay/Dale RNC55H4991BSBSL
RNC55H4991BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4991BSBSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4991BSBSL.pdf
Availability of RNC55H4991BSBSL
QUANTITY
RNC55H4991BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4991BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4991BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4991BSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4991BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4991BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H4991BSBSL
FIXED IND 18UH 18.5A 5 MOHM TH datasheet.pdf
IC LNB SUPPLY & CNTRL 20-PWRSOIC datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 440MA 250 MOHM datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MX150 BLD CS TERM SIL 22AWG D WI datasheet.pdf
CONN RECPT 90POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf