Vishay/Dale RNC55H4991DSRE6
RNC55H4991DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4991DSRE6
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4991DSRE6.pdf
Availability of RNC55H4991DSRE6
QUANTITY
RNC55H4991DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4991DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4991DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4991DSRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4991DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4991DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4991DSRE6
DUCT SLOT PVC LGY 6X4"X 6' datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
4 SIL PC TAIL PLUG datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CAP datasheet.pdf
TST LD MINI STKG BANA PLG 36" YL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf