Vishay/Dale RNC55H4991FRRE6
RNC55H4991FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4991FRRE6
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4991FRRE6.pdf
Availability of RNC55H4991FRRE6
QUANTITY
RNC55H4991FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4991FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H4991FRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4991FRRE6
Related LinksRNC55H4, RNC55H4991FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4991FRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H4991FRRE6
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CABLE RCA MALE-MALE 1.5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 8192X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
IC MSFT DVR HALF-BRG 100V 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 143OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
TRANSFORMER 10K:125 0.0MADC datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf