Vishay/Dale RNC55H4993BSRSL
RNC55H4993BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4993BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4993BSRSL.pdf
Availability of RNC55H4993BSRSL
QUANTITY
RNC55H4993BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4993BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4993BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4993BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4993BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4993BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4993BSRSL
IC FPGA 113 I/O 144HQFP datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 1MBIT 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM26H/MC26G/MDM26H datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 10POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONDUIT SYSTEMS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf