Vishay/Dale RNC55H4993FRBSL
RNC55H4993FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4993FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4993FRBSL.pdf
Availability of RNC55H4993FRBSL
QUANTITY
RNC55H4993FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4993FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4993FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4993FRBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4993FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4993FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H4993FRBSL
IC TXRX RS232 1MBPS LP 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT FH 100POS 050 VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 150A HEX datasheet.pdf
ISOLATED AMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf