Vishay/Dale RNC55H49R9FMBSL
RNC55H49R9FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H49R9FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H49R9FMBSL.pdf
Availability of RNC55H49R9FMBSL
QUANTITY
RNC55H49R9FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H49R9FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H49R9FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H49R9FMBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H49R9FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H49R9FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H49R9FMBSL
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTLR BCK BST PWM datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN AU 12 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf