Vishay/Dale RNC55H49R9FPRSL
RNC55H49R9FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H49R9FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H49R9FPRSL.pdf
Availability of RNC55H49R9FPRSL
QUANTITY
RNC55H49R9FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H49R9FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H49R9FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H49R9FPRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H49R9FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H49R9FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H49R9FPRSL
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 14.9 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 187.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RC,BF,CLO datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC TXRX S/PDIF 8:1 DGTL 28SSOP datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf