Vishay/Dale RNC55H5110DSB14
RNC55H5110DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5110DSB14
Brief Description
RES 511 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5110DSB14.pdf
Availability of RNC55H5110DSB14
QUANTITY
RNC55H5110DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5110DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H5110DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5110DSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H5110DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5110DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H5110DSB14
JUMPER-H1505TR/A3048A/H1505TR 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 30A 0.235 MOHM datasheet.pdf
RES 7.06 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
2.5MM PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED HI YEL 110V datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf