Vishay/Dale RNC55H51R1FSRE6
RNC55H51R1FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H51R1FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H51R1FSRE6.pdf
Availability of RNC55H51R1FSRE6
QUANTITY
RNC55H51R1FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H51R1FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H51R1FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H51R1FSRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H51R1FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H51R1FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H51R1FSRE6
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
Crystal 9.6000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC LOAD SW HISIDE 1A SC75-6 datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR VERT 093 CLIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf