Vishay/Dale RNC55H51R1FSRE6
RNC55H51R1FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H51R1FSRE6
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H51R1FSRE6.pdf
Availability of RNC55H51R1FSRE6
QUANTITY
RNC55H51R1FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H51R1FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H51R1FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H51R1FSRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H51R1FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H51R1FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H51R1FSRE6
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 450MA 240 MOHM datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 3/16" 0.98" datasheet.pdf
CODIERBOX SMT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 1200V TO-200AC datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSEHOLDER 1000V GE FRONT WIRE datasheet.pdf