Vishay/Dale RNC55H52R3BRB14
RNC55H52R3BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H52R3BRB14
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H52R3BRB14.pdf
Availability of RNC55H52R3BRB14
QUANTITY
RNC55H52R3BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H52R3BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H52R3BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H52R3BRB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H52R3BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H52R3BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H52R3BRB14
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TESTER WRIST STRAP ESD datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 430 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 100' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.99A TO-205 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 16.3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 45LUTS 554CBGA datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf