Vishay/Dale RNC55H52R3FSB14
RNC55H52R3FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H52R3FSB14
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H52R3FSB14.pdf
Availability of RNC55H52R3FSB14
QUANTITY
RNC55H52R3FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H52R3FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H52R3FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H52R3FSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H52R3FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H52R3FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H52R3FSB14
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO202 datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 BRASS 1/2" datasheet.pdf
HEAT SHRINK GRN 1/8" X 4' datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LASR DRVR 2.5GBPS 5.5V 10MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf