Vishay/Dale RNC55H5302BSR36
RNC55H5302BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5302BSR36
Brief Description
RES 53K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5302BSR36.pdf
Availability of RNC55H5302BSR36
QUANTITY
RNC55H5302BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5302BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H5302BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5302BSR36
Related LinksRNC55H5, RNC55H5302BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5302BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H5302BSR36
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 4TP RJ45 3FO datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf