Vishay/Dale RNC55H5361BRBSL
RNC55H5361BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5361BRBSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5361BRBSL.pdf
Availability of RNC55H5361BRBSL
QUANTITY
RNC55H5361BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5361BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5361BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5361BRBSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5361BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5361BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H5361BRBSL
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 15A PCB datasheet.pdf
CLIP ALLIG W/BOOT-4MM B-PLUG BLK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf