Vishay/Dale RNC55H5362BSBSL
RNC55H5362BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5362BSBSL
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5362BSBSL.pdf
Availability of RNC55H5362BSBSL
QUANTITY
RNC55H5362BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5362BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H5362BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5362BSBSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H5362BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5362BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H5362BSBSL
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 30POS GOLD datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA /STDF GFLF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf