Vishay/Dale RNC55H5431BSRE6
RNC55H5431BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5431BSRE6
Brief Description
RES 5.43K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5431BSRE6.pdf
Availability of RNC55H5431BSRE6
QUANTITY
RNC55H5431BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5431BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H5431BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5431BSRE6
Related LinksRNC55H5, RNC55H5431BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5431BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H5431BSRE6
RES SMD 430K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 3.7A 15MM datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2CH 48WQFN datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HD O-SCOPE 200MHZ 4CH 2.5GS/S datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16DRT datasheet.pdf