Vishay/Dale RNC55H5492FSR36
RNC55H5492FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H5492FSR36
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H5492FSR36.pdf
Availability of RNC55H5492FSR36
QUANTITY
RNC55H5492FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H5492FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H5492FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H5492FSR36
Related LinksRNC55H5, RNC55H5492FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H5492FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H5492FSR36
IC OPAMP CFA 250MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
IC MCU ARM 40KB FLASH 32HVQFN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IGBT 1200V 230A 1250W PLUS247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#49 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf