Vishay/Dale RNC55H54R9BSB14
RNC55H54R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H54R9BSB14
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H54R9BSB14.pdf
Availability of RNC55H54R9BSB14
QUANTITY
RNC55H54R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H54R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H54R9BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H54R9BSB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H54R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H54R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H54R9BSB14
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
RES 24.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK DUAL PLL 64WQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
INSULATION CRIMP PUNCH datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH PLEN OM2+ 45M datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf