Vishay/Dale RNC55H54R9BSBSL
RNC55H54R9BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H54R9BSBSL
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H54R9BSBSL.pdf
Availability of RNC55H54R9BSBSL
QUANTITY
RNC55H54R9BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H54R9BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H54R9BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H54R9BSBSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H54R9BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H54R9BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H54R9BSBSL
DIODE ZENER ARRAY 4.7V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 500A 690V CLASS GL/GG datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
50UF 50V 16X30 105C AXI datasheet.pdf