Vishay/Dale RNC55H54R9BSBSL
RNC55H54R9BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H54R9BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H54R9BSBSL.pdf
Availability of RNC55H54R9BSBSL
QUANTITY
RNC55H54R9BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H54R9BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H54R9BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H54R9BSBSL
Related LinksRNC55H5, RNC55H54R9BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H54R9BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H54R9BSBSL
RES ARRAY 9 RES 12K OHM 10SIP datasheet.pdf
VARISTOR 61V 3KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
HI-PERF FILTER SNP IN 115/250VAC datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf